EXOTIKA doma, v záhrade a v skutočnosti

  
úvod    kontakt, predaj      
                                 
CITRUSY 
Pestovanie citrusov v strednej Európe,
v klimatickej zóne 6 b
citrusy asiminy kaki  minerály driene orchidey
citrusy
foto 
asiminy
foto
kaki
 foto
     

Začína to obyčajne zasadením semienka z kúpeného pomaranča alebo citróna a zvedavosťou, či a čo z toho vyrastie. Pravdaže vyrastie, ale na úrodu by ste čakali mnoho rokov a jej kvalita by pravdepodobne bola veľmi odlišná od pôvodného ovocia.

  Také sú citrusy, ale nielen tie. Aby sa zaistila kvalitná úroda, je nutné použiť vhodný podpník a na ňom navrúbľovanú vhodnú odrodu pre konkrétne podmienky. Pokračuje to zháňaním, študovaním literatúry, osobnými kontaktmi, výmenou skúseností... Medzitým rastliny rastú a potrebujú stále väčší priestor. Skleník z dvojitého skla, alebo polykarbonátu, opretý o dom, najlepšie zapustený do zeme je predpokladom úspešného pestovania niekoľkých rastlín vo voľnej pôde a tiež na prezimovnie rastlín pestovaných v nádobách v záhrade.

 

Podpníky - môžu byť použité všetky typy citrusov, ale treba brať do úvahy ich vlastnosti ako je rýchlosť rastu, odolnosť voči chorobám, zamokreniu alebo zasoleniu pôdy, odolnosť voči suchu, teplota pri zimnom odpočinku, ovplyvnenie navrúbľovanej odrody...

Pomaranč - dobrý rast, dobrá afinita, neskorší nástup rodivosti, v ťažkých, zamokrených pôdach trpí hnedou hnilobou (fytoftórou), neznáša vápnik v pôde.

Citrón - podobne ako pomaranč, menej odolný virózam, podľa literatury nižšia kvalita plodov (u mňa nepotvrdená).

Grapefruit - nízka úrodnosť.

Mandarínky - slabý koreňový systém, najčastejšie je používaná Kleopatra.

Poncirus trifoliáta - mrazuvzdorný do - 25 °C, plody sú nejedlé (výskúšal som), s množstvom semien. Ako jediný citrus použiteľný u nás ako okrasná rastlina do záhrady. Listy sú opadavé, ale táto vlastnosť sa neprenáša na navrúbľovaný kultivar.

        

Ako podpník sa používa v okrajových klimatických oblastiach. Rastie pomaly, priaznivo ovplyvňuje mrazuvzdornosť (hlavne mandaríniek unshiu), rýchly nástup rodivosti, kvalitné, ale menšie plody. Vyžaduje kyslú pôdu bez prítomnosti vápna, chladné prezimovanie.

Citranže - hybridy poncirusa a pomaranča, spájajú niektoré výhodné vlastnosti. Sú to napr. Troyer, Carizo, Morton..., niektoré majú jedlé plody.

Vrúbľovanie je najvhodnejšie na jar, ale je možné počas celého roka. Podmienkou je podpník v aktívnom raste. Vrúble je možné uložiť do chladničky na dobu 1 - 2  mesiace, nesmú pritom vyschnúť ani splesnivieť. Dôležitý je výber vrúbľov. Mali by byť zo zdravých rastlín a spoľahlivo určených odrôd.

Mrazuvzdornosť - o mrazuvzdornosti možno hovoriť u rastlinách v stave vegetačného kľudu, pretože kvety, plody a mladé výhony poškodzujú už slabé mrazy. Odolnosť závisí nielen od druhu, ale aj od stupňa vyzretia dreva a celkového zdravotného stavu rastliny.

Približné hodnoty: citrón vydrží do - 4°C, grapefruit do - 6°C, pomaranč do -7°C, mandarínky unshiu do -9°C.

Chcel som skúsiť pestovať mrazuvzdorné hybridy priamo v záhrade, napriek tomu, že som neveril, že by stihli dozrieť pre krátke vegetačné obdobie. Kúpil som rastliny citrangequat Thomasvill, US 119, Sanford F 2 Curafora a poncirus x mandarínka unshiu. Od jari pekne rástli, ale nedozreté plody Thomasvillu boli po prvých mrazoch poškodené. 2 krátkodobé mrazy -14°C kompletne zlikvidovali nechránené rastliny. Veľkým a nepríjemným prekvapením bolo, keď som na jar zistil, že zmrzli aj podpníky spolu s koreňmi, pritom hneď vedľa nasadené jednoročné poncirusy nemali poškodené ani mladé vetvičky. Z toho mi logicky vyšlo, že hybridy boli omylom navrúbľované na citranži. To ma z ďalších pokusov vyliečilo.

     

 

návrat hore