EXOTIKA doma, v záhrade a v skutočnosti

  
úvod    kontakt, predaj      
                                 
ORCHIDEY 

Orchidey - kvety po celý rok, pestovanie
 
citrusy asiminy kaki  minerály  driene orchidey
citrusy
foto 
asiminy
foto
kaki
 foto
     

Orchidey poznáme hlavne z obchodov, kde predávajú relatívne odolné hybridy, ktoré pri troche snahy dokážu prežiť a kvitnúť aj v ďalšej sezóne. O nich tu však písať nebudem. Z hľadiska amatérskeho pestovania je väčšia výzva v botanických druhoch. Teraz už nie je veľký problém získať ich. Netreba cestovať do tropických krajín a tam ich hľadať v prírode. Nielen že mnohé je už skoro nemožné v prírode nájsť, lebo sú buď vyzbierané, alebo skôr, boli  zničené lesy, miesto ich prirodzeného výskytu, ale oficiálny zber a dovoz je nemožný.

Nielen hybridy, ale aj rôzne botanické druhy je možné kúpiť na výstavách v Európe. Niekoľko juhoamerických firiem chodí po týchto výstavách a dokonca je možné s predstihom spraviť objednávku a vybrané rastliny si prevziať na výstave. Tieto rastliny pochádzajú z pestovania in vitro. Odpadnú tak niekedy neprekonateľné problémy s dovozom, fitosanitárnym potvrdením... o tieto záležitosti sa postará dovozca.

Skôr, ako sa rozhodneme niektoré druhy získať a pestovať, je vhodné preštudovať si podmienky v ich prirodzenom prostredí a posúdiť, či ich dokážeme v dostatočnej miere rastlinám zabezpečiť. Veľmi dôležitá je nadmorská výška, slnečný svit a obdobia dažďov a sucha. Predídeme tak mnohým sklamaniam.

Cattleye a laelie z Mexika. V Mexiku rastie 11 druhov laelií a 2 druhy cattleí.

Laelia albida  má malé kvety, 3 - 4,5 cm, prevažne biele, ale sú známe aj kombinácie s ružovou. Kvitne od septembra do decembra. Má rozšírenie v štátoch Sinaloa až Oaxaca, rastie vo výškach 1400 - 2300 m. Od iných laeií je ľahko rozoznateľná aj bez kvetov, podľa 1 - 3 úzkych listov.

 

Laelia anceps  je typická pre štát Veracruz, ale má rozšírenie od Tamaulipas po Chiapas a zasahuje aj do Guatemaly a Hondurasu. Rastie vo výškach 1200 - 1600 m. Hlavné obdobie kvitnutia je v novembri a je preto často predávaná a nosená na hroby.  Je veľmi variabilná vo sfarbení. Typické sfarbenie je ružová s tmavým labelom, ale sú aj kvety biele, alebo veľmi kontrastné, ako u L. anceps chilapensis

 

Laelia autumnalis je typická orchidea lesov centrálneho Mexika, 1800 - 2700 m, zasahujúca do oblasti hlavného mesta, Cd. de México. Aj z názvu vidieť, že je to jesenná orchidea, kvitne v septembri - novembri. Nie je ohrozená, pretože v zachovalých lesoch je ešte veľa divorastúcich rastlín. Kvitne 5 - 12 kvetmi priemeru 7 - 10 cm. Farba kvetov je ružová, ale sú aj vzácne biele klony.

 

Laelia bancalarii je veľmi podobná L autumnalis, ale kvitne vo februári. Nachádza sa iba v odľahlých lesoch  štátu Jalisco vo výškach 1100 -  1300m.

Laelia eyermaniana rastie od Querétara po Sinalou vo výškach 1400 -2000 m. Má menšie, ale pekne uzavreté kvety. Kvitne ako prvá z jesenných druhov, od augusta do októbra.

 

Laelia furfuracea sa nachádza iba v štáte Oaxaca v dosť špeciálnych podmienkach vo výškach 2100 - 3000 m. Rastie na opadavých duboch, spolu s Till. usneoides, pri vlhkých vetroch a hmle. Má 1 - 3 kvety priemeru 7 - 9 cm ružovej farby v rôznych odtieňoch. Existujú aj čisto biele formy.

  

Laelia gouldiana sa nachádza iba v jednom hlbokom údolí v kaktusovej oblasti v štáte Hidalgo vo výške 1300 m. Bolo viac pokusov (aj mojich), ale v prírode sa ju nepodarilo nájsť. Rastie iba na rančoch, kde vytvára veľké trsy, ale nevidel som vytvorené semeníky. Ani cieleným opelením som nedopestoval semená. Pravdepodobne sa jedná o "slepú ulicu" v evolúcii laelií. Je možné, že všetky rastliny sú ten istý klon. Veľmi vďačná rastlina pre pestovanie v našich skleníkových podmienkach. Boli úvahy, že sa jedná o prírodný hybrid L. autumnalis x L. anceps, ale výsledky umelého opelenia boli veľmi odlišné. Ja som tiež spravil hybrid, zostali iba 2 rastliny, ale jedna je veľmi podobná L. gouldiane. Po genetických skúškach by sme sa dozvedeli viac...

    

Laelia rubescens má najväčšie rozšírenie, od štátu Nayarit až na juh do Panamy. Bežná forma je ružová s tmavou škvrnou vo vnútri. V niektorých oblastiach sú bežné kvety biele. Kvitne v strapcoch 2 - 12kvetov 4 cm veľkých, postupne rozkvitajúcich. Je dosť prispôsobivá, rastie vo výškach 100 - 1700 m.

  

Laelia aurea rastie v odľahlých kaňonoch  v štátoch Nayarit - Sinaloa vo výškach 100 - 300 m v podmienkach ťažko splniteľných mimo tejto oblasti. Rastliny v Cd México v skleníku síce prežívali, ale nekvitli. Kvitnutie a dokonca dozretie semien sa podarilo dosiahnuť v Acapulcu. Rastlina aj kvety sú podobné ako L. rubescens, ale sú žlté. Foto z knihy F. Halbingera:

Laelia speciosa sa tiež nazýva "flor de mayo", pretože kvitne prevažne v máji. Zaujímavý a ľahko zapamätateľný je aj indiánsky názov "chichiltictepetzacuxóchitl". Má 1 - 2 veľké kvety, 10 - 15 cm, vyrastajúce súčasne s novou pahľuzou. Farba je ružová v rôznych odtieňoch, sú aj kvety biele. Je rozšírená v strednom Mexiku vo výškach 1900 - 2500 m. Vydrží dlhé obdobie sucha od decembra do júna a tiež krátke obdobia s teplotami pod 0 °C. Rastie na opadavých duboch a v zimnom suchom období je vystavená silnému svetlu. Tieto podmienky sú naozaj ťažko u nás napodobiteľné a tak prosperujúce a kvitnúce rastliny v zbierkach sú výnimkou.

   

Laelia superbiens bola z nejakého dôvodu preradená z rodu schomburgkia do rodu laelia, ale myslím, že znova sa volá Schomburgkia superbiens. Rastie v štáte Chiapas vo výške 1400 - 1600 m v spoločnosti Rhyncholaelia glauca. Veľká rastlina s 30 cm listami  a až 2 m kvetenstvom nie je príliš vhodná do skleníkovej zbierky. Spomínam, ako sme ju kvitnúcu fotografovali v lese blízko nejakých domov. O 2 dni neskôr (1. 1. 1994) bolo toto miesto centrom indiánskeho povstania (Comandante Marcos) a potom dlhotrvajúcej vojny.

 

                                                                                                                             návrat hore