EXOTIKA doma, v záhrade a v skutočnosti

  
úvod    kontakt, predaj      
                                 
MINERÁLY  
 pohľady amatéra          
 
citrusy asiminy kaki  minerály  driene orchidey
citrusy
foto 
asiminy
foto
kaki
 foto
     

Už ako dieťa som vyberal pyrit z uhlia, ktorým sme kúrili. Bola z toho pekná zbierka, ktorá sa niekde stratila. Z mojich ciest po svete som si tiež nejaké kamene priniesol, ale moje koníčky boli skôr botanické. Nedávno som na internete hľadal informácie z histórie môjho rodiska Zlatoviec a vidím "kameňolom Zlatovce". Čo je to za nezmysel, veď tu nikdy žiadny nebol. A kúsok ďalej fotografia - pohľad od "kameňolomu" na môj rodný dom. Už to bolo jasné, pri stavbe diaľnice odkopali kus kopca, na ktorom sme sa ako deti hrávali. Táto maličkosť znova naštartovala môj záujem o minerály. Najskôr hltanie informácií z internetu, potom som napísal na niekoľko adries a ako som očakával, mnoho odpovedí som nedostal. Pustil som sa teda sám do prieskumu lokalít a na terase sa objavovali hromádky kamenia. Sľubovaného odborného vytriedenia som sa nedočkal a tak som to aspoň pred zimou zbalil do pivnice.

Ak náhodou odborník nájde chybný údaj, uvítam, ak ma na to upozorní. Ak niekto má záujem o niektorú fotografiu v originálnom rozlíšení, alebo spraviť inú z minerálov v mojej zbierke, stačí napísať.

Kalcit (CaCO3), Zlatovce (19 x 17 cm); Hranice na Morave (25 x 20 cm):

  

Jaspis (SiO2) - Quebrada de jaspe, Venezuela (13,5 x 7 cm):

Jaspis (19 x 12 cm; 13 x 9 cm);  chalcedón (10 x 12 cm) - Hliník nad Hronom :

Sadrovec (CaSO4.2H2O), púštna ruža - Mexico (9,5x7,5; 8x6,5 cm):

 

Obsidián, bežný čierny a vzácnejší strieborný - Mexico. Pri pyramídach v Teotihuacáne sú dielne na výrobu sošiek z obsidiánu.

  

??? - Mexico (13x14 cm):

  

??? - Mexico (13x12 cm):

  

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Je fascinujúce predstaviť si, že na našom území bolo kedysi more a inokedy, približne pred 12 miliónmi rokov tiež veľké sopky. Poľana a Štiavnické vrchy dosahovali 3- 4000 m. Keď bahenný prúd (lahár) strhol les a následne to zaliali kremičité roztoky, drevo sa zakonzervovalo v podobe drevného opálu. V širšom okolí týchto bývalých sopiek je veľa nálezísk, niektoré sa našli pri orbe, stavbe ciest, ťažbe nerastov, niektoré vyhrabali divé zvieratá. Farba a štruktúra je veľmi rozdielna podľa náleziska a podmienok pri vzniku.

Drevný opál (SiO2.n H2O) - Povrazník (13x6; 6,5x4,5 cm):

  

Drevný opál (skamenelé drevo) - Hliník n. Hr. (47x17; 24x9 cm) nechce horieť:

  

Opál, chalcedón, limnokvarcit, wad - Šášovské Podhradie (28x15cm) .

  

    

    

Ametyst - Banská Štiavnica (11x8 cm), kryštál 3 mm

  

Libethenit - Ľubietová, kryštál 0,5 mm

  

 

                                                                                                                          návrat hore

 

Na stránke sa pracuje